Žena v běhu

Letošní rok zatím nepatří běžecky mezi mé nejpovedenější. Přesto se snažím nezoufat a hledám inspiraci, kde je to jen možné. Není tedy divu, že mne na ultramaratonské cestě být tvrdší, silnější a vydržet více zaujal běžecký film On The Run, v českých kinech uváděn pod názvem Žena v běhu.

Dramatický příběh se odehrává v probouzející se jarní krajině amerického státu Utah. Mladá dívka v podání nezapomenutelné Stelly Coxové se jednoho slunečného rána vydává na delší běh čarovnou, ale zároveň drsnou přírodou. O jejím vybavení by se mohly vést dlouhé diskuze, je však zřejmé, že po zevrubné kontrole by ji často benevolentní pořadatelé většiny českých trailů ani nepustili na start. A nekompromisní Sam Straka? Ten by ji, na radu své manželky, z České skyrunnigové asociace vyloučil rovnou. Však také stačí špatné došlápnutí a jedno z nejnapínavějších horských dramat tohoto stolení, které si nic nezadá s problémy Arona Ralstona s kamenem v kaňonu, může začít.

Čas běží neúprosně, slunce stoupá po obloze, kapky potu stékají po těle, ale kýžená záchrana se blíží jen pomalu. Podcenění intervalových tréninků i výběhů kopců je evidentní. Rozuzlení zápletky i samotný závěr filmu bych nerad prozrazoval, ale diváci se mohou po vzoru Quentina Tarantina těšit hned na několik vyvrcholení, které přicházejí v rozdílném tempu. A paralela s Boyelovým trhákem 127 hodin je evidentní, protože i zde si ve druhé části filmu hrdinka, jež by jen těžko prohrála nějaký závod o prsa, pomůže sama.

Jistým zklamáním může být práce zvukařů, kteří si nedokázali poradit s nápory větru v exteriérových scénách. Oproti tomu kameraman a jeho detailní záběry potěší nejednoho filmového fanouška. Také proto jako celek způsobí film nezapomenutelné zážitky jednotlivcům i párům. Je však otázkou, zda si k němu náročný český běžecký fanoušek dokáže najít cestu. Uvidíme, jak film zhodnotí odborník na severskou kinematografii Petr Válek, loňský mistr ČR v běhu na 24 hodin, který dokáže o Třech Švédkách v Tyrolích vyprávět zaníceně několik hodin. Co také při těch dlouhých laufech zbývá jiného?

Zatímco Mirka Spáčilová již začala psát druhou desetitisícovku filmových rešerší, já dnes začínám psát tu první. Na procentuální hodnocení snímku si z pohledu začínajícího kritika patrně netroufnu, ale palec nahoru bych snad dát mohl. Jak tak na to koukám, pouze si nejsem jist, jestli to skutečně bude palec…

Po deseti dnech od zveřejnění článku Česká lékárnická komora ve spolupráci s Google Analytics vyhodnotila 220% nárůst prodeje těhotenských testů v lékárnách poblíž poloh čtenářů. Zdá se, že se pomalu začíná rodit český olympijský tým pro Olympiádu 2040.

6 thoughts on “Žena v běhu”

  1. No tentokrat jsi me naprosto dostal!!! Vtipny, rikam si… kouknu na film, sezenu, at mam neco vhodneho do letadla! LOL! Do letadla!! Oficialni servery nic, az kdyz jsem pridal jmeno hlavni herecky, tak jsem pochopil a smal se tvemu textu jeste vic. …”Vcetne nekolika vyvrcholeni, ktera prichazeji v ruznem tempu!” :).
   At se dari a moc diky za pobaveni. Skoda, ze se mi nepodarilo ti napsat komentar uz vcera // 22.6 je totiz mezinarodni den “bez kalhotek”, takze bych mohl mit byval i doplnujici napady.
   12:)

 1. :-)))) Zbyňku, já ale skončil nejdál u Trierovy Nymfomanky a to jsem ještě ani neviděl prodlouženou verzi!

  1. Včera mne kontaktoval produkční ředitel ze Cinestar, že prý jim pořád volají běžci a běžkyně, kdy budou dávat ten nový běžecký film…
   Přidám tedy nápovědu hodnou otce Fura, že je skutečně dobré použít klíčová slova: On The Run Stella Cox.

 2. Po deseti dnech od zveřejnění článku Česká lékárnická komora ve spolupráci s Google Analytics vyhodnotila 220% nárůst prodeje těhotenských testů v lékárnách poblíž poloh čtenářů. Zdá se, že se pomalu začíná rodit český olympijský tým pro Olympiádu 2040.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *