All Runners Are Beautiful

Kamarád Honza mi jednou řekl: „Zbyňku, s tebou já tak rád chodím na pivo. Když totiž pak manželce vyprávím, co jsi zase prováděl, mám plusové body na čtrnáct dní dopředu.“

Nevím, já jsem člověk plachý. Kolikrát se stydím promluvit i před zrcadlem. Podle některých jsem velký introvert, ale když mne nechali před svatbou vyšetřit, vyšlo, že jsem přesně uprostřed kříže typů osobností. Zkrátka se to ve mně trochu pere a z toho patrně pramení nápady, řekněme nestandardní.

Po zamítavé odpovědi z PIM, že vodiče na 3 hodiny rozhodně nepotřebují, jsem se rozhodl letošní 15. účast na Pražském mezinárodním maratonu okořenit kostýmem. Ve světě je použití převleků při maratonu celkem běžné. Jenže hrdinové typu Spiderman, Batman nebo Superman mi nikdy moc k srdci nepřirostli. Já raději Foresta, Borata nebo Otíka. Dlouhý vous si však narůst zatím nehodlám, rovnátka by mi při běhu vadila, tak volba byla poměrně jasná – kazašský reportér Borat Sagdiyev. Možná i nějaké podoba tam je.

Mou myšlenku nepřímo podpořila poslední dobou se rozrůstající enkláva zaměstnanců z východu u nás ve firmě. Vždy když slyším jejich kouzelnou češtinu, vybaví se mi například věta z rozhovoru překvapeného Borata s politikem ve Washingtonu: “Chcete řýct, že ten muž, který mi zkoušel strčit gumóvů pěst do řyti, byl homosexuál?“

Technická příprava na závod zahrnula především koupi boratových plavek, což lze za pár korun v obchodech se zábavou. Měl jsem trochu obavy, že by nemusely několik hodin běhu vydržet, proto je kamarádka Kristýna trochu vylepšila. Vousy jsem si pěstoval asi měsíc a na vlasech zapracovala manželka s kamarádkou Janou a lahví tužidla. Samozřejmě všem, včetně fotografky Zuzany, moc děkuji.

Původně jsem myslel, že plavky vyzkouším alespoň na běžeckém páse. Věci však měly nakonec jiný spád a na běžeckou zkoušku nedošlo. První metry pařížskou ulici jsem si proto připadal trochu jako nahý Hrušínský v Diskopříběhu, ale brzy jsem si na skromný oděv zvykl. Lidi báječně fandili, a pokud to šlo, snažil jsem mávat a zdravit. Praktickou nevýhodou modelu je absence kapsiček, tak jsem se musel spoléhat jen na nabídku občerstvení, ale v teplém počasí šlo stejně hlavně o pravidelné pití. Abych si nepokazil účes, bylo též nutno obloukem se vyhýbat sprchám, jež svlažovaly běžce. Na 25. km jsem vytvořil dvojici se Spartathloncem Ivanem Šarlingerem a spolu jsme stále vyrovnaným tempem směřovali k pokoření tříhodinové hranice. Cílem na bouřícím Staroměstském náměstí proběhl Borat za 2:59:06 na 188. místě z 6949 doběhnuvších a jako nejrychlejší z Kazachů.

Carlo Capalbo může být nadšený. Světové vyhledávací servery hlásí nárůst použití klíčových slov: „Prague International Marathon“ v řádu stovek procent. Tedy alespoň ty se zaměřením na gay pornografii. I když ty diskuze o striích na mých hýždích považuji za nechutné.

Maraton v převleku za Borata dopadl přesně dle představ. Nedošlo k žádnému poškození plavek ani jejich nositele. Za běhání v přestrojení zavírám dveře, ale klíčovou dírkou v těch dalších vidím, že mne zanedlouho čeká další maraton normám se vymykající.

Nejen bulvár. Borata si s menším zpožděním všimly i seriózní časopisy. Osobně bych snímek nazval: Pařížská, luxus na každém centimetru.

30 thoughts on “All Runners Are Beautiful”

 1. Zbýňo seš výbornej běžec a bavič a krásně si to skloubil! Opravdu klobouk dolůůů..mě si navíc rozsekal na zbytek dne, opakovaně jsem se bezdůvodně začínala smát při vzpomínce na to, jak při třetím setkání s Boratem na včerejším maratonu zvolám “Borat je nejlepšííí!” a dostane se mi odpovědi “Ahoj Zuzko”.. pořád nemůžu pochopit, že jsem tě nepoznala, ale to asi nikdo. No a večer před spaním, když jsme to shrnuli, že tohle bude vzpomínka, co nám z hlavy nikdy nezmizí jsme se s Járou prochechtali do spánku a chechtat se budeme kdykoliv si na to vzpomeneme 😀
  Tak že fakt dík;)

  1. Zrovna jsem Ivanovi říkal, že Zuzana od Jardy byla v šoku, když jsem se jí představil a v tu vteřinu jsi ses před námi zjevila opět. A místo před Erotic City bylo zvoleno naprosto skvěle! I když fotit tam některé medailisty a medailistky by bylo spíš rozpačité.

 2. tak tohle bylo vážně něco , prvních pár km když běžela ta holá řiť předemnou sem z toho byl v rozpacích a snažil se jí prchnout ( to byla chyba 🙂 ), ale když mě ta holá řiť předbíhala po 30km a najednou na mě začala mluvit , málem jsem upadl, Zbyňku si šílenec, borec a z opravdu tichécho , zpočátku pro mě i objektiv zuzanky netečného běžce se se z tebe pomalu stává nevypočitatelnej démon 🙂 Sám moc běhání v převlecích neuznávám, ale tohle mělo koule a co si budem povídat s takovým zářezem běžet pod 3h je pro mě mazec
  PS: do švajcu si převleček radši neber 🙂

  1. Já se to snažil neodfláknout. Ten nápad samozřejmě není úplně originální, ale vzít si paruku, nalepit knírek, obléknout slipy tělové barvy a do cíle dojít za 5 hodin, tomu se podle mne říká gay pride a ne maraton…

 3. Zbynku, ano, presne tak pusobis, takovy nenapadny, zakriknuty, a timhle jsi me uplne dorazil. Moc me mrzi, ze jsem Te tam vcera nepotkala, myslim, ze s tim sestrihem a knirem bych Te ani nepoznala. Jsi frajer, tohle chce uz poradnou davku odvahy :DD

 4. Zbyňku, já jsem tě tam 2x viděl, když jsi probíhal okolo mě. Nemohl jsem ale uvěřit, že jsi to opravdu ty, tak jsem ani nepovzbudil. 🙂 Ale i tak věřím, že jsi měl na trati povzbuzujících dost. Bláznivý, ale super nápad 🙂 Doufám, že se uvidíme v Lošticích 🙂

  1. Nevadí, ostatní fandili dost. I když se našli tací, kteří třeba takto: „Prokristapána, to je něco příšernýho…“ 🙂

 5. Úžasný nápad a ještě lepší provedení 🙂 Počasí tvému převleku přálo a běžecký výsledek taktéž super, takže co si více přát 🙂 Gratuluji 🙂

 6. Poprvé a zřejmě naposledy, kdy pro mě druhá půlka maratonu byla zábavnější, záživnější, lehčí a příjemnější než první. Díky Zbyňďo!

  1. Musím dodat, že když jsem dohnal Ivana, tak jsem běžel chvíli před ním, ale pak mne dohnal a prý jestli běžím naplno. Což jsem komentoval takto: „Ty v*le, já mám na sobě jen 3 nítě!“ A Ivan: „A jo…“ Je vidět, že někdo se hold soustředí na svůj výkon víc než na zadek před ním…

   1. teď jsem dostala záchvat smíchu…. ale chápu, že při soustředění se to může stát…no i když
    😀 😀 😀 SUPER VÝKON

 7. Fakt dobrý! Když mě ten holý zadek předběhl, tak jsem z nej nemohla spustit oči? Někde po půlce mi pak Pavel při podávání občerstvení říká: “ten Borat to je Zbyněk V., poznal jsem jej podle toho, jak běží..” no dost mě to pobavilo a dost možná i proto byl můj včerejší PIM úplně bez krize a osobak jsem posunula o 6 min. Díky!

  1. No Zbynďo, říkal jsem doslova, že jsem tě poznal až zezadu … to že podle stylu běhu jsem dodal, aby to nevypadalo, že podle zadku …jinak teda výborná akce od tebe.

 8. Koukam, silene se smeju a pripominam si titulni klasifikaci lidi v Saturninovi:” Představte si noblesní poloprázdnou kavárnu, ve které sedíte a před sebou máte mísu koblih. Patříte – li ke skupině první, zíráte netečně na koblížky a posléze odkráčíte. Patříte – li ke skupině druhé, honí se vám hlavou vzrušující představa toho, co by se dělo, kdybyste těmito koblihy začal bez varování bombardovat ostatní hosty. Jen výjimečný lidský exemplář se může pyšnit příslušenstvím ke třetí skupině lidí – k těm, kteří svou představu s rozkoší realizují. ”
  Sice patrim urcite do skupiny druhe:), ve vyjimecnych pripadech se dostanu do skupiny 2.5.. tedy castecne realizace nejake silenosti:), ale ty jsi naprosty king!
  Pokud je pravda, ze smich prodluzuje zivot, tak jeste jednou diky, pravidelne cteni zdejsich historek prodlouzi zivot, ale zase muze posunout nase hranice k tomu, abychom i my sami spachali nejakou nepredlozenost, ktera nas laka!
  At se dari, at ti to porad skvele beha a pise! 12:)

 9. Zbyňku, tvl to je maso. Tak to jsem se fakt nasmál jak už dlouho ne. A v tom blesku to bylo na stránce se sportovními zprávami nebo v rubrice celebrity? ? Počkej u Beznosky.

  1. Ne, ne, přátelé. Už toho běhání bylo trochu moc. Tak ve středu vezmu Peťu Herejta a poletíme hledat inspiraci pro reportáž, jež patrně ponese název: „Romantický víkend v Basileji.“ Jenže bereme i manželky, tak to bude tradiční dvojnásobná útrata a poloviční zábava…

 10. čau, seš borec, bylo to fajn na chvíli myslet na něco jinýho než na to trápení na trati, když jsem tě předbíhal, měl jsem asi nejrychlejší tempo v celém závodě, zezadu se na tebe při běhu těžko koukalo, celé pozadí děsně skákalo, ale zase na druhou stranu to bylo po anatomické stránce zajímavý (ale nikdo za tebou na těsno ani neběžel :-D), něco ve smyslu “na to se nedá koukat” jsem i prohodil, doufám že bylo jasné, že to bylo ze srandy, a nerozhodilo tě to 🙂
  jen tak dál, těším se, co vymyslíš příště

 11. Zbyňku, já tě viděla chvíli po startu a říkala si no tvl, co to je za cvoka ? a pak až na tom Václavaku jaks mi zdravil… A hlavně pobavil ??? jsi vážně skvělej ?? ?
  Na tohle člověk musí mít koule ? ?
  Jo nejsi odřenej? ?

  1. Docela jsem předpokládal, že mne plavky sedřou, ale nakonec to dopadlo fakt dobře. Samozřejmě pomohla vazelína. Možná je to i tím, že v místech, kde jsou většinou největší odřeniny, není nic, co by dřelo. Také jsem se snažil vyhýbat vodě, nebral houbičky a sprchy obíhal obloukem přes chodník. To jsem asi vypadal jak blázen, ne?

 12. NTV, podle času dělal Borat asi i vodiče … a ta barva to je samoopalovák? t-b

 13. Běžel jsem těsně před Tebou první půlku a sledoval reakce okolí, které byly fantastické… Samozřejmě jsem Tě vůbec nepoznal… skvělý nápad??

 14. Docela jsi nás tam pobavil. Za takový výkon v boratkách klobouk dolů.
  Jen jsme si říkali, zda jedeš na sucho, nebo jsi použil hodně vazelíny 😀

 15. Když blbnout, tak pořádně!! Co by byl sebešílenější nápad, kdybychom ho nerealizovali. Mělnický ultravytrvalec na Pražském maratonu exceloval nejen svým šíleným kostýmem, ale i skvělým časem pod tři. Znám Zbyňka z několika ultraběhů, ale tímto počinem překvapil nejen mě, ale i spoustu svých maratonských souběžců. A že je nejen výborný běžec, ale i vtipný sepisovatel si můžete na stránkách ověřit sami. Tak Zbyňku, ať se daří nejen v ultra, ale i na webu!
  Dlouhán

 16. Když jsem tento příspěvek viděl poprvé, tak jsem ani nevěřil svým očím. Tohle má vopravdu “koule”. Odvahou i výkonem. Co dodat. Tak snad jen krátký oslavný literární útvar pochybné kvality, napodobující předchozí výtvor na písmeno B. Tentokrát je to variace na písmeno V.

  Vondrák vymyslel velkolepé veřejné vystoupení.
  Víkendoví výletníci větří výjimečný vtip.
  Vysvlékl všechno vyjma vkusného véčka. Vděčně využil vazelínu. Vybíhá vpřed.
  Vyfotit vytrvalce vyžaduje vhodné vybavení. Ve výloze vzadu vidět vibrátory.
  Vivat volají vášnivé Veroniky.
  Veterán vyždímal vyrovnaný výkon. Vskutku výborný vodič.
  Výběh vrcholí. Vavřínové věnce vezme vybičovaný výběr.
  Vlastní vítězství. Vyžízněně vypil vedlejší výčep.
  Výsledek – Vondrákův věhlas velmi vzrostl.

  (O tom výčepu se žádné prameny nezmiňují, ale tak nějak jsem nedokázal odolat, když je to taky slovo začínající na v.)

   1. Co víc může běžec dosáhnout, než se dostat na stránky běžeckého časopisu, že? Původně jsem sice myslel, že půjde o investigativní reportáž: Po stopách mistrů. Bohužel se ukázalo, že jde jen o fotku z karnevalu…

 17. Zbynku, jsi borec:-) Na PIM jsem bezel 2Run a hlasili mi jestli jsem videl pred sebou toho uzasnyho Borata, popravde jsem mel sam se sebou dost prace, takze jsem te videl az pak v galerii co zverejnil RunCzech. Super napad! At to beha! Michal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *